صفحه اصلی > خبرها > آرشیو اخبار اسلایدر 


نسخه چاپي

مدیر عامل شرکت گاز استان البرز عنوان کرد:

توسعه شبکه گاز گام نخست در تامین انرژی

استان البرز اکنون با بهره مندی حدود ۹۹ درصد جمعیت سه میلیون نفری آن از سوخت پاک در ردیف مناطق سبز کشور قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان البرز،حسین تقی نژاد مدیر عامل شرکت گاز استان البرز اظهار داشت: از آنجا که بیشتر مناطق شهری استان البرز از نعمت گاز طبیعی برخوردار بوده ، براین اسال شرکت گاز استان البرز تامین انرژی ساکنان روستاها را در اولویت قرار داده و از روستاهای کم جمعیت گرفته تا مناطق کوهستانی و سردسیر استان پروژه های گازرسانی با سرعت در حال انجام است.

این پروژه ها یکی پس از دیگری و در فواصل کم زمانی بهره برداری می شود ضمن آنکه با گازر رسانی به روستاها ساکنان این مناطق از دغدغه تهیه نفت سفید رهایی می یابند.

اجرای پروژه های گازرسانی در مناطق روستایی استان البرز موجب شده تا در این سال ها میزان بازگشت مهاجران شهرها به روستاهای البرز افزایش یابد و اشتغال روستایی رونق بیشتری به خود بگیرد.

به گفته حسین تقی نژاد مدیرعامل شرکت گاز استان البرزتا قبل از سال ۹۲ از مجموع ۲۸۸ روستای استان ۱۲۳ روستا از نعمت گاز بهره مند بوده و طی هفت سال گذشته تاکنون این رقم به ۱۵۴ روستا افزایش یافته است.

وی ادامه داد: اکنون عملیات گازرسانی به ۵۵ روستای استان در حال انجام است که امسال بخش عمده آنها بهره برداری می شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان البرز اظهار داشت: ۱۹ روستای دیگر استان البرز برای انتخاب پیمانکار در دست اقدام قرار دارد.

تقی نژاد گفت : عملیات گازرسانی به ۴۹ روستای دیگر در صورت تامین اعتبار از سال آینده آغاز خواهد شد.

وی تاکید کرد که در مجموع از جمعیت ۱۶۵ هزار نفری روستایی استان البرزقبل از سال ۹۲ حدود ۷۸ درصد زیر پوشش شبکه گازطبیعی قرار داشتند که اکنون به ۸۴.۶ درصد رسیده است.

استان البرز دارای ۱۷ شهر تابعه است که تا قبل از دولت یازدهم و دوازدهم ۱۵ شهر آنها زیر پوشش شبکه گاز طبیعی قرار داشتند.

شرکت گاز استان البرز در کنار گازرسانی به روستاهای استان، تامین انرژی به دورترین شهرهای البرز شامل طالقان و آسارا در برنامه کاری خود قرار داد و در دولت تدبیر و امید مشعل گاز طبیعی شهرستان طالقان روشن شد.

این پروژه بزرگ که با هدف تامین گاز شهر طالقان و روستاهای تابعه شهرستان طالقان انجام شد چهارسال پیش به سرانجام رسید و طالقانی ها که تا پیش از آن در زمستان های سرد و برفی برای تامین سوخت دچار مشکل می شدند اکنون از این موهبت خدادادی برخوردار هستند ضمن آنکه تاکنون ۱۴ روستای تابعه طالقان به شبکه سراسری گاز پیوسته و ۴۳روستای دیگر درحال تکمیل گازرسانی است.

اکنون نیز گازرسانی در شهر کوهستانی آسارا و اقع در حاشیه جاده کرج - چالوس از طریق خط انتقال گاز طالقان با احداث شبکه ۵۳ کیلومتری در حال انجام است که سال ۱۴۰۰ بهره برداری می شود.

با تکمیل این پروژه افزون بر شهرآسارا بین ۳۰ تا ۴۰ روستا نیز زیر پوشش شبکه گاز طبیعی قرار می گیرند.

در بخش گاز شهری حدود ۷۰ درصد جمعیت البرز قبل از دولت تدبیر و امید تحت پوشش شبکه گاز طبیعی قرار داشتند که اکنون این رقم به ۹۹.۹۰ درصد رسیده است.

تقی نژاد عنوان کرد: شرکت گاز استان البرز برای تامین انرژی مورد نیاز حدود ۱۳ شهرک دولتی و خصوصی صنعتی، بخش کشاورزی و واحدهای جدید مسکونی، پروژه انتقال گاز از بوئین زهرا استان قزوین به کرج را در دست اقدام قرار داده که این پروژه در ۲ فاز از سال ۹۸ کلید خورده است.

اکنون فاز یک این پروژه به طول ۴۱ کیلومترحدود ۲۶درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای احداث آن ۵۵ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

فاز دوم خط انتقال گاز بوئین زهرا - کرج درنیمه دوم سال ۹۸ انتخاب پیمانکار شده است که برای انجام این پروژه ۷۵به طول ۲۳ کیلومتر اعتباری معادل ۷۵ میلیارد ریال پیش بینی شده است.

اجرای پروژه های گازرسانی برای مراکز صنعتی گام موثری در کاهش آلودگی هوا و تامین انرژی صنایع به شمار می رود.

مدیرعامل شرکت گاز استان البرز می گوید: این استان در تامین گاز مناطق شهری، روستایی و صنعتی در کشور پیشگام بوده و تا رسیدن به منطقه سبز راه کوتاهی در پیش داریم.

تقی نژاد گفت: اکنون در بخش روستایی بیشتر مناطق پرجمعیت به شبکه گاز طبیعی پیوسته و آنچه باقی مانده بخش اندکی از جمعیت روستایی استان را شامل می شود.

وی بیان داشت: در بخش شهری به اهداف مورد نظر دست پیدا کرده ایم و تنها شهر باقیمانده یعنی آسارا با جمعیتی کمتر از ۱۰ هزار نفر تا سال آینده به شبکه سراسری گاز خواهد پیوست.

مدیرعامل شرکت گاز البرز افزود: گام دیگر این شرکت تامین گاز برای تسهیل در سرمایه گذاری استان است که از طریق خط انتقال بوئین زهرا - کرج تا کمتر از ۲ سال آینده محقق می شود.

وی بیان داشت: در بخش گاز سی. ان . جی  خودروها نیز البرز گام های موثر برداشته و تعداد جایگاه های گاز سی. ان. جی استان از ۴۰ جایگاه تا قبل از سال ۹۲اکنون به ۵۴ جایگاه رسیده است

آنطور که  آمار نشان می دهد بخش مهمی از پروژه های گازرسانی استان البرز طی هفت سال گذشته و با اهتمام دولت تدبیر و امید انجام شده ، افزون بر اینکه مناطق کوهستانی و صعب العبور استان با نگاه ویژه دولت یکی پس از دیگری به شبکه گاز طبیعی پیوسته و از تامین نفت سفید برای روزهای سرد زمستانی خلاصی یافته اند.

نکته قابل اتکا اینکه استان البرز اکنون با بهره مندی حدود ۹۹ درصد جمعیت سه میلیون نفری آن از سوخت پاک در ردیف مناطق سبز کشور قرار دارد و  بخش اندک جمعیت شهری یعنی منطقه آسارا و تعدادی از روستاهای باقیمانده طی ماه های آینده از نعمت گاز طبیعی بهره مند می شوند چرا که تیم های فنی و مهندسی شرکت گاز البرز با برش کوه ها و دره ها  به سرعت در حال توسعه شبکه های گاز در ارتفاعات استان هستند.

همچنین انتقال شبکه گاز بوئین زهرا به کرج نقطه قابل اتکا برای سبزینگی صنایع البرز به لحاظ سوخت پاک است که طی ۲ سال آینده این مهم بیشتر نمود پیدا می کند.

ذکر این نکته ضروری است که نیروگاه برق منتظر قائم مستقر در شهرستان فردیس که تا چند دهه اخیر با سوخت مازوت فعالیت داشت و سبب آلودگی شدید زیست محیطی شده بود این سال ها با پیوستن به شبکه گاز سراسری دیگر خبری از آن آلودگی گذشته نیست

 

 

  • تاریخ درج خبر :
  • 1399/05/22 - ١٥:٠٢
  • تاریخ بروز رسانی خبر :
  • تعداد بازدید خبر :
  • 781

خروج
تصاویر منتخب